článok 13 - Prepravné listiny v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave

(1) Dokladom o uzavretí prepravnej zmluvy je nákladný list, ktorý je vierohodným dokladom o uzavretí a obsahu prepravnej zmluvy, ako aj o prevzatí zásielky dopravcom. Ak neexistuje nákladný list, ak sa stratil alebo má niektoré nedostatky, nedotkne sa to síce platnosti uzavretej prepravnej zmluvy (vzťahujú sa na ňu aj naďalej ustanovenia Dohovoru CMR), avšak jeho existencia je nevyhnutná pre niektoré okolnosti, ktoré umožňujú vykonávanie Dohovoru CMR a dôkaznú moc v prípade sporov. Medzinárodný nákladný list je tiež dôkazov o mieste nakládky a vykládky a pri prechode colných hraníc je povinným dokladom.

(2) Pre každú zásielku musí byť vystavený samostatný nákladný list CMR. Za samostatnú zásielku sa považuje každá zásielka odoslaná jedným odosielateľom pre jedného príjemcu a v jednom vozidle alebo súprave. V jednom vozidle môže byť niekoľko samostatných zásielok. Ak je potrebné zásielku naložiť na niekoľko vozidiel, alebo  ide o rôzne druhy alebo samostatné časti zásielky, majú odosielateľ alebo dopravca právo žiadať o vystavenie toľko nákladných listov, koľko vozidiel má byť použitých alebo koľko druhov alebo samostatných časti zásielky sa má nakladať.

(3) Nákladný list musí obsahovať tieto údaje:

a) miesto a dátum vystavenia,

b) meno a adresu odosielateľa,

c) meno a adresu dopravcu,

d) miesto a dátum prevzatia zásielky (nakládka) a miesto jej  určenia (vykládka),

e) meno a adresu príjemcu (aj DIČ - daňové identifikačné číslo),

f) obvyklé pomenovanie povahy prepravovaných vecí (označenie  tovaru) a druh obalu; pri veciach nebezpečnej povahy ich  všeobecne uznávané označenie ( podľa dohody ADR),

g) počet kusov, ich zvláštne značky a čísla,

h) celkovú hmotnosť zásielky alebo iným spôsobom vyjadrené  množstvo tovaru, napr. v m3 (ak je poznámka v nákladnom  liste o úradnom vážení alebo počítaní tovaru, musí byť k nákladnému listu pripojený doklad, ktorý vodič odovzdá  príjemcovi zásielky),

i) náklady spojené s prepravou (dovozné, vedľajšie poplatky,  cla a ostatné výdaje vznikajúce od okamžiku uzavretia  zmluvy až do vydania zásielky),

j) pokyny potrebné pre colné a iné úradné jednanie (napr. uvedené vstupné a výstupné colné úrady, ktoré  zároveň musia súhlasiť s údajmi uvedenými v karnete TIR,  ak sa pri preprave používa alebo v iných colných dokladov),

k) údaj o tom, že preprava aj napriek akejkoľvek opačnej  doložke podlieha ustanoveniam Dohovoru CMR.

(4) Nákladný list musí poprípade obsahovať (čiže môže) ešte tieto údaje:

a) zákaz prekládky,

b) výdavky, ktoré preberá odosielateľ na seba,

c) výšku dobierky, ktorá má byť vybratá v pri dodaní zásielky,

d) cenu zásielky a sumu vyjadrujúcu osobitný  záujem na dodaní,

e) pokyny odosielateľa dopravcovi týkajúce sa poistenia zásielky,

f) dohodnutú lehotu, v ktorej sa má preprava uskutočniť,

g) zoznam dokladov odovzdaných dopravcovi.

(5) Jednotlivé strany, ktoré sa zúčastňujú na preprave môžu do nákladného listu zapísať ešte aj iné údaje, ktoré pokladajú za užitočné.

(6) Vyplnenie nákladného listu je vecou odosielateľa. Preto tiež on zodpovedá za správnosť údajov obsiahnutých v nákladnom liste, a to aj vtedy, ak príslušné údaje na žiadosť odosielateľa uvedie do nákladného listu zástupca dopravcu. Odosielateľ zodpovedá za všetky výdavky a škody, ktoré vzniknú dopravcovi v dôsledku nepresnosti alebo neúplnosti:

a) údajov uvedených v odseku  3  pod písmenami b),d),e),f),g),h) a j),

b) údajov uvedených v odseku 4,

c) všetkých ostatných údajov alebo pokynov, ktoré dal pre vystavenie nákladného listu alebo za účelom ich zaznamenania v nákladnom liste.

(7) Pri prevzatí zásielky k preprave dopravca preskúma správnosť údajov v nákladom liste o počtu kusov a ich značkách a číslach a zjavný stav zásielky a jej obalu. Ak nemá dopravca vhodné prostriedky, aby mohol preskúmať správnosť údajov o počtu kusov a ich značkách a číslach, zapíše do nákladného listu výhrady aj s ich odôvodnením. Rovnako musí odôvodniť všetky výhrady, ktoré urobil k zjavnému stavu zásielky a jej obalu.

(8) Dopravca uvedie svoju výhradu na prvú kópiu nákladného listu skôr než ju odovzdá odosielateľovi, je na to určená kolónka č.18 na formulári nákladného listu CMR. Zoznam najčastejšie používaných výhrad dopravcom je nasledovný:

Výhrada k vozidlu

1. Otvorené vozidlo bez plachty podľa dohody s odosielateľom

Výhrada k baleniu tovaru

2. Nezabalené

3. Poškodený obal

4. Nedostatočný obal

Výhrada k počtu, označeniu a číslovaniu kusov zásielky (sudy, vrecia, kusy atď.)

5. Kontrola nie je možná  z týchto dôvodov:

a) nakládku vykonal  odosielateľ,

b) poveternostné podmienky,

c) veľký počet balených kusov,

d) zaplombovaný kontajner.

Výhrada k stavu prevzatého tovaru

1. V zjavne zlom stave

2. Poškodený

3. Premočený

4. Zmrznutý

5. Nechránený proti poveternostným  vplyvom a v tomto stave je prepravovaný na žiadosť  odosielateľa

Výhrada k nakládke, zabezpečeniu nákladu  vykládke

Nakládku a zabezpečenie nákladu realizoval:

1. Odosielateľ

2. Vodič za nevhodných poveternostných podmienok  na žiadosť odosielateľa

Vykládku realizoval:

1. Príjemca

2. Vodič za nevhodných poveternostných  podmienok na žiadosť príjemcu

Dopravca môže formulovať a uviesť do kolónky 18 nákladného listu CMR alebo iným vhodným spôsobom aj iné výhrady.

(9) Nákladný list je, pokiaľ nie je preukázaný opak vierohodným dokladom o uzavretí obsahu prepravnej zmluvy, ako aj o prevzatí zásielky dopravcom. Ak nie však nákladný list k dispozícií platí prepravná zmluva, ak je jej uzavretie preukázané ináč.